"FunEnglish w bibliotece"- III edycja z niespodzianką! (dowiedz się więcej)

Konkurs na projekt edukacyjnej gry komputerowej, sześć scenariuszy zajęć dla dzieci i nowe pomysły na organizację kursu - rusza III edycja projektu „FunEnglish w bibliotece”!

 

W projekcie „FunEnglish w bibliotece” mogą wziąć udział wszystkie biblioteki publiczne z całej Polski - niezależnie od wielkości miejscowości. Każda z nich otrzyma na rok bezpłatny dostęp do e-learningowego kursu angielskiego dla dzieci funenglish.pl na dowolnej liczbie komputerów.
 

Kurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat. Uczy poprzez zabawę - składa się z kilkuset filmów, piosenek, edukacyjnych gier, fotolekcji i interaktywnych ćwiczeń. Sprawia, że dzieci mówią i myślą w języku angielskim, dzięki czemu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania.

 

 

 

 

 
 

 

Dzieci mogą korzystać z kursu zupełnie samodzielnie – potrzebny jest im tylko komputer z dostępem do Internetu. Wystarczy, jeżeli będą uczyły się dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki.

 
 
 
 
 
 
Mapa przedstawia biblioteki główne oraz ich filie, które brały lub nadal biorą udział w projektach bibliotecznych
"FunEnglish w Bibliotece" oraz "Angielski123 w Bibliotece".
Aby sprawdzić, która biblioteka w Twojej okolicy bierze udział w projekcie, prosimy używać funkcji zbliżania.
 
 

 

Lista bibliotek uczestniczących w projektach z podziałem na województwaDo tej pory z kursu funenglish.pl skorzystało już ponad 1200 bibliotek z całego kraju!

 

"Nauka języka angielskiego jest mi bardzo przydatna, bo jeśli mam test z angielskiego, to jeśli przerabiałam go w FunEnglish, to wracam do tego, dzięki tej nauce mam też lepsze stopnie." Basia, IV klasa

 

 

 

 „FunEnglish w bibliotece” to:

 

 

 • ponad 1000 bibliotek, które oferują bezpłatny dostęp do e-learningowego kursu Funenglish.pl, dla swoich najmłodszych użytkowników;
 • niemal 2800 komputerów, na których dostępny jest kurs, i które służą dzieciakom do nauki;
 • ponad 10 tysięcy dzieci, które do tej pory skorzystały z kursu i uczą się wspólnie z Funenglish.pl;
 • często jedyna możliwość nauki języka angielskiego poza szkołą – połowa bibliotek, które organizują kurs, podkreśla, że w ich miejscowości są problemy z dostępnością nauki angielskiego dla dzieci poza szkołą, np. podczas zajęć dodatkowych;
 • multimedia, multimedia i jeszcze raz multimedia – setki gier, piosenek karaoke, filmów, fotolekcji i ćwiczeń. Całość jest zebrana w sześć bloków tematycznych, podzielonych na 11 rozdziałów;
 • prawie tysiąc zwrotów przydatnych w 90% sytuacji komunikacyjnych;
 • samodzielność – do skorzystania z kursu Funenglish.pl wystarczy komputer, dostęp do Internetu i słuchawki;
 • nauka przez zabawę – z Funenglish.pl dzieci nie muszą wkuwać nowych słówek – uczą się myśleć i mówić w języku angielskim. I jednocześnie dobrze się bawią!
 • nauka w przyjaznej atmosferze – dzieci lubią uczyć się w bibliotekach, lubią spędzać tu wolny czas. Bo biblioteki to miejsca przyjazne, gdzie można spotkać koleżanki i kolegów, razem pograć na komputerze – także w gry na Funenglish.pl.
 • zadowolone dzieciaki i… zadowolone bibliotekarki – aż 98% pracowników bibliotek pozytywnie oceniło kurs Funenglish.pl. Największe plusy to ich zdaniem: atrakcyjna forma, ciekawa grafika, możliwość nauki przez zabawę i bezpłatność. 85% bibliotekarek i bibliotekarzy uważa, że nauka angielskiego powinna być stałym elementem oferty biblioteki.
 • dodatkowe zajęcia z angielskiego w bibliotekach – śpiewanie piosenek, gry, zabawy, zajęcia podczas ferii zimowych czy wakacji – bibliotekarki mają mnóstwo pomysłów na to, jak sprawić, żeby dzieci nie zapomniały o angielskim i korzystały z Funenglish.pl systematycznie.
 • zaangażowani nauczyciele angielskiego i wolontariusze – chociaż kurs Funenglish.pl dzieci przechodzą samodzielnie, to do organizacji spotkań i zajęć potrzebna bywa pomoc. Wszystkie ręce, a także znające język angielski głowy, na biblioteczny pokład!
 • rozgłos – bibliotekarki na wiele sposobów zachęcają dzieci do nauki. Informują o kursie na swoich stronach internetowych, rozwieszają plakaty, rozdają ulotki. Dużą rolę odgrywa poczta pantoflowa. Uzyskać rozgłos pomagają także dziennikarze - w lokalnej prasie, o kursach angielskiego w bibliotece, opublikowano w minionym roku kilkadziesiąt artykułów.
 • i na końcu certyfikat – otrzymuje go każde dziecko, które ukończy kurs – czyli przez dziewięć miesięcy będzie grało w gry, oglądało filmy, robiło ćwiczenia i bawiło się w karaoke. Certyfikat dostanie wtedy śpiewająco!

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z raportem opisującym roczną działalność projektu: "FunEnglish w bibliotece".

 

 

http://issuu.com/fun-media/docs/funenglish_w_bibliotece

 

 

Tutaj możesz przeczytać podsumowanie projektu "Angielski123 w bibliotece": 

 

 

 

 

 


Dla Bibliotekarza

 Aby przejść do poszczególnych sekcji należy kliknąć w przyciski poniżej:

 
 

 
 
 
 
 
 

 

Zielony pierwszy

Na czym polega kurs?
 

Kurs został stworzony dzięki połączeniu najnowszych technologii z tradycyjnym nauczaniem. Składa się z ponad 60 gier edukacyjnych, setek filmów, piosenek, fotolekcji i ćwiczeń opracowanych przez ekspertów. Dzieci w świecie FunEnglish.pl przeżywają przygody wraz z bohaterami gier i filmów. Uczą się bezpośrednio od native speakerów!

Kurs wykorzystuje metodę "Immersion", polegającą na zanurzeniu w języku angielskim. Jest to szczególnie istotne, ponieważ polskie dzieci nie mogą stale komunikować się po angielsku w domu i w szkole. FunEnglish.pl tworzy takie sytuacje komunikacyjne. Sprawia, że dzieci mówią i myślą w języku angielskim, dzięki czemu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania.

 

 

Kto i jak może skorzystać z kursu?

 

 

Każde dziecko, które przyjdzie do biblioteki, będzie mogło skorzystać z kursu FunEnglish.pl samodzielnie. Dokładnie tak, jak na co dzień korzysta z gier komputerowych.

 

 

Jeżeli chcą Państwo w swoich bibliotekach

połączyć zabawę i naukę z wykorzystaniem komputera,

wystarczy zachęcić dzieci do korzystania z kursu FunEnglish.pl!

 


Wystarczy, jeżeli dziecko będzie uczyło się dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy zobaczyć pierwsze efekty nauki.

 

Kurs składa się z sześciu bloków, podzielonych na 11 podrozdziałów. W skład każdego podrozdziału wchodzi gra edukacyjna, krótki film, piosenka karaoke, fotolekcja oraz ponad 20 ćwiczeń. Po przejściu przez wszystkie bloki dziecko zapozna się z prawie tysiącem zwrotów przydatnych w 90% sytuacji komunikacyjnych.

                        

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 8.1), na lata 2007-2013, a także z Budżetu Państwa.

 

Dzięki kursowi dzieci:

 • oswajają się z językiem angielskim i zwiększają jego znajomość,
 • uczą się pracy w grupie,
 • stają się bardziej samodzielne i systematyczne,
 • uczą się obsługi komputera i Internetu,
 • ich postępy w nauce przekładają się na lepsze oceny w szkole.

 

Dzięki udziałowi w projekcie biblioteki:

 • odpowiadają na ważną potrzebę społeczną, zapewniając bezpłatny dostęp do nauki języka angielskiego,
 • poszerzają swoją ofertę o naukę angielskiego w atrakcyjnej formie,
 • zapewniają dzieciom pożyteczny sposób spędzania wolnego czasu,
 • są postrzegane jako miejsca dynamiczne i nowoczesne,
 • stają się ważnym partnerem dla gminnych instytucji - samorządu czy szkoły.

 

Biblioteki, które udostępniają kurs funenglish.pl, mogą oferować dzieciom także dodatkowe zajęcia - motywujące do dalszej, systematycznej nauki.

 

Wraz z rozpoczęciem trzeciej edycji projektu rusza dla dzieci i dla bibliotek konkurs FunGra - na najlepszy projekt edukacyjnej gry komputerowej. Może wziąć w nim udział każda biblioteka publiczna uczestnicząca w projekcie „FunEnglish w bibliotece”. Wystarczy zebrać grupę od 3 do 15 dzieci, które wspólnie wymyślą grę ułatwiającą naukę angielskiego, a następnie narysują miejsce, gdzie się rozgrywa, jej bohaterów lub zadania.

Autorzy najlepszego projektu będą mieli okazję swoje pomysły zobaczyć w wirtualnej rzeczywistości i zagrać w grę stworzoną na podstawie wymyślonych przez nich historii! Taka gra zostanie wyprodukowana przez firmę Funmedia.

Zwycięzcy, a także członkowie ekip, które uplasują się na drugim i trzecim miejscu - otrzymają bezpłatny dostęp do kursu funenglish.pl na własny, domowy użytek. Atrakcyjne nagrody czekają też na trzy najlepsze biblioteki - każda z nich otrzyma komputer.

 

Szczegółowe informacje na temat konkursu FunGra można znaleźć tutaj.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest aktualne uczestnictwo w projekcie "FunEnglish w Bibliotece"!

 

Konkurs to jednak nie jedyny pomysł na motywowanie dzieci do nauki i ich integrację. Każda biblioteka, która zamierza włączyć naukę angielskiego do swojej oferty może skorzystać z sześciu scenariuszy zajęć, przygotowanych przez Iwonę Kusak - polonistkę, instruktorkę dramy, trenerkę i animatorkę programu Rozwoju Bibliotek.

 

Scenariusze zajęć dla dzieci w wieku 6-8 lat:

 • Kolorowo - warzywnie i owocowo (pobierz scenariusz)
  Gonitwa w poszukiwaniu kolorów, bitwa o wolne kolorowe krzesła, tworzenie warzywnych kolaży a na samym końcu przygotowanie… owocowej sałatki! A wszystko po to, by utrwalić angielskie słówka, i do tego dobrze się bawić.
 • W królestwie Króla Lwa (pobierz scenariusz)
  W jaki sposób podać innemu dziecku motyla albo słonia zamkniętego w magicznym pudełku? Jak udawać żyrafę? Co zrobić, aby pogodzić skłócone zwierzęta w dżungli? To zadanie specjalne dla dzieci-zwierząt - a berło zgody, które odzyskują, trafia wprost do Króla Lwa.
 • W świecie Kubusia Puchatka (pobierz scenariusz)
  Są w nim oczywiście jego przyjaciele - ale jak brzmią ich imiona po angielsku? Co podarować Puchatkowi na urodziny? W jaki sposób pozbyć się atakujących zewsząd pszczół? Tym razem to dzieci układają własny scenariusz wydarzeń w Stumilowym Lesie, a na zakończenie nie zapominają o odśpiewaniu „Sto lat!” - oczywiście po angielsku.

 

Scenariusze dla dzieci w wieku 9-12 lat:

 

 • Biuro podróży (pobierz scenariusz)
  Co łączy Australię, Kanadę, Wielką Brytanią i Republikę Południowej Afryki? Dzieci odkrywają odległe kraje, gdzie językiem urzędowym jest angielski i sprawdzają, co ciekawego można w każdym z nich znaleźć - są przecież pracownikami bibliotecznego biura podróży!
 • Podróże po angielskiej literaturze (pobierz scenariusz)
  Wyjątkowe spotkanie Harrego Pottera, Białego Królika i Kubusia Puchatka, których łączy właśnie język angielski. Dzieci odgrywają role ulubionych bohaterów, a na zakończenie opracowują plakat reklamowy - żeby zachęcić do sięgnięcia po angielską literaturę jeszcze więcej bywalców biblioteki.
 • Uczniowie Sherlocka Holmesa (pobierz scenariusz)
  Kto ukradł kolię wartą miliony funtów? Światowej sławy francuska malarka, ambasador hiszpański, a może indyjska księżniczka? Dzieci wcielają się w rolę detektywów i niczym Sherlock Holmes szukają śladów i wyciągają z nich wnioski - a te prowadzą ich do zaskakującego wyjaśnienia tajemnicy.

 

Zajęcia przeprowadzone według scenariuszy, mogą być ciekawym urozmaiceniem nauki - a także znakomitą okazją do dobrej zabawy (można je zorganizować w dowolnym momencie, na przykład podczas ferii lub w wakacje). Do ich przeprowadzenia nie jest konieczna znajomość angielskiego!

Szczegółowe informacje, w jaki sposób przystąpić do projektu „FunEnglish w bibliotece” i jak zorganizować kurs są dostępne tutaj

 

 

Jak może wyglądać kurs w bibliotece?

 

 

Biblioteka nie musi organizować żadnych specjalnych zajęć, a bibliotekarka znać języka angielskiego, aby wziąć udział w projekcie!

 

Rola bibliotekarki i bibliotekarza będzie polegać przede wszystkim na "kierowaniu ruchem". Warto np. wyznaczyć czas, kiedy komputer lub komputery są zarezerwowane dla uczestników kursu. Ogromną pomocą dla dzieci będzie prowadzenie przez bibliotekę "rejestru postępów w nauce", ponieważ na jednym komputerze z kursu może korzystać bardzo wiele dzieci, a nie ma możliwości elektronicznego zapisywania efektów ich nauki. Oznacza to, że siadając do komputera dziecko nie powróci automatycznie do ostatniego wykonanego zadania - będzie musiało zapamiętać, w którym miejscu zakończyło naukę. I w tym właśnie może pomóc "rejestr" prowadzony przez bibliotekę.

 

Każda biblioteka ma możliwość rozbudowania swoich działań – np. jeżeli posiada więcej komputerów, będzie mogła zorganizować kurs lub dodatkowe zajęcia w większych grupach.

 

 

Co najmniej jeden komputer i umowa z Funmedia!

 

 

Aby wziąć udział w projekcie, biblioteka musi:

 

 1. posiadać przynajmniej jeden komputer z dostępem do Internetu - (przydatne, jednak nie niezdbędne, są również kamerka internetowa i słuchawki). Ważne, aby biblioteka sprawdziła, czy ma zainstalowaną na komputerze odpowiednią wersję przeglądarki internetowej. W tym celu wystarczy wejść na stronę: http://funenglish.pl/funbook/, gdzie dostępna jest wersja demonstracyjna kursu. Jeżeli kurs się uruchomi, wówczas przeglądarka jest wystarczająca. Jeżeli nie – na stronie pojawi się komunikat informujący o tym, co zrobić, aby zainstalować nowszą wersję przeglądarki;
   
 2. podpisać dwie umowy z firmą Funmedia Sp. z o.o. umowę o współpracy i umowę licencyjną. Należy je pobrać ze strony (przycisk: WAŻNE DOKUMENTY), zapisać na komputerze i uzupełnić pola zaznaczone na żółto. Następnie należy wydrukować po dwa egzemplarze obu umów, podpisać każdy z nich i wysłać pocztą na adres: Funmedia sp. z o.o., ul. Kiełczowska 70, 51-354 Wrocław. Następnie podpisane egzemplarze zostaną odesłane przez Funmedia do biblioteki.

 

 

 

 


Wszystkie informacje dotyczące przystąpienia do kursu oraz jego zorganizowania w bibliotece znajdują się w scenariuszu kursu.

 

 

   

Ważne dokumenty

 

 

Poniżej niezbędna lista plików do pobrania (aby zapisać dokumenty należy kliknąć w poszczególny tekst)

 

 

Wystarczy pobrać, wypełnić, wydrukować i wysłać po 2 egzemplarze każdej z umów na adres:

 

 

Funmedia sp. z o.o.
ul. Kiełczowska 70
51-354 Wrocław

 

 

 

Umowy zgłoszeniowe na III edycję programu - do 31.10.2014


Materiały promocyjne projektu:

 

 

Materiały promocyjne Konkursu

Materiały Konkursu

Materiały Projektu

 


O metodzie

FunEnglish.pl to pierwszy w Polsce e-learningowy portal dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 8.1), na lata 2007-2013 oraz z Budżetu Państwa. Dzięki sprzedaży licencji partnerowi na rynku niemieckim, działa także strona funenglisch.de i planowany jest eksport metody nauczania FunEnglish do pozostałych krajów Unii Europejskiej.

FunEnglish.pl w ciągu pierwszych 3 miesięcy zyskał ponad 10 000 użytkowników i 1000 fanów na portalu Facebook. 70 szkół językowych i filii używa naszej platformy.

 

Kurs FunEnglish.pl oparty jest o metodę "Immersion", która polega na zanurzeniu dziecka w języku angielskim. Polskie dzieci nie mają możliwości stale komunikować się po angielsku w domu i w szkole. FunEnglish.pl tworzy sytuacje komunikacyjne, które wymuszają mówienie i myślenie w języku angielskim.
 

Ucząc się z FunEnglish.pl, dzieci są zanurzone w języku, dzięki czemu postępy są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania.

 

Metoda ta otrzymała nie tylko grant od grona ekspertów, ale także została potwierdzona badaniami wśród rodziców uczestniczących w zajęciach Uniwersytetu Dzieci. Wśród badanej grupy uczestników, która liczyła ponad 300 osób, 93% rodziców chciało by ich dziecko uczyło się właśnie metodą FunEnglish.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"FunEnglish.pl to nowoczesny i atrakcyjny podręcznik dla dzieci.

Jedną z jego szczególnie ujmujących cech jest ta, że zawiera

liczne filmy wideo, gry i zabawy przygotowane przez specjalistów.

Interaktywne zadania odpowiednie dla tej grupy wiekowej,

z pewnością będą czynnikiem motywującym do nauki języka.”

 

prof. dr hab. Anna Michońska-Stadnik

recenzent podręczników dla Ministerstwa Edukacji Narodowej


O nas

Firma Funmedia posiada ogromne doświadczenie w tworzeniu multimedialnych materiałów dydaktycznych wspierających proces nauczania. Multimedia zawarte w internetowym kursie języka angielskiego FunEnglish.pl są przykładem jakościowych możliwości firmy.Stworzenie i promocja e-kursu angielskiego dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym
 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 8.1), na lata 2007-2013 oraz z Budżetu Państwa.
W ramach tego projektu, powstała interaktywna platforma nauczania FunEnglish.pl, której podstawowym założeniem jest nauka angielskiego na odległość z użyciem nowoczesnych technologii dla dzieci i młodzieży.

 

Kurs FunEnglish.pl zbudowany jest z 4 multimedialnych filarów nauczania:
•    Filmy
•    Fotolekcje
•    Gry edukacyjne
•    Piosenki karaoke
Powyższe filary są podstawowym elementem merytorycznej części interaktywnego kursu językowego, opartego o autorską metodę nauczania FunEnglish. 

 

 

Pierwszy w Polsce internetowy podręcznik zgłoszony do MEN

 

 

FunEnglish.pl to pierwszy w Polsce podręcznik internetowy, który uzyskał akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej i został wprowadzony do szkół. Firma Funmedia jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika do języka angielskiego opartego o tzw. cloud computing, technologię którą wykorzystują portale takie jak Google i Facebook. FunEnglish.pl można uruchomić w dowolnym miejscu z dostępem do internetu. Podręcznik rejestruje postępy uczniów i generuje raporty dla nauczyciela.     

 

 

 


Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości, sugestii lub opinii na temat FunEnglish.pl, zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.

 

Adres e-mail: biblioteki@funenglish.pl

Telefon kontaktowy: +48 71 333 24 23

Fax: +48 71 70 70 380

 

Dane firmy:

 

Funmedia sp. z o.o.

ul. Kiełczowska 70,

51-354 Wrocław

 

NIP: 8992683620; Regon: 021130835; KRS: 0000343034, kapitał zakł.100.000,00 zł

 


Wyniki konkursu FunGra

Znamy zwycięzców konkursu FunGra!

 

Wraz z III edycją programu FunEnglish w bibliotece, najmłodsi, którzy uczą się języka angielskiego w bibliotekach, mogli wziąć udział w konkursie FunGra, zorganizowanym przez Funmedia oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - FunGra. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować edukacyjną grę komputerową, która ułatwiłaby naukę języka angielskiego.

 

Znamy już wyniki konkursu! Oto najlepsza trójka:

 

1. Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie

2. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

3. Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom

oraz laureatom drugiego i trzeciego miejsca!


 

Wszystkie prace zostały ocenione przez jury, w którego skład weszli: Małgorzata Dąbrowska (FRSI), Natalia Borzymowska (Funmedia) oraz Arkadiusz Bohonos (Funmedia).

 

Firma Funmedia wyprodukuje grę edukacyjną, zaprojektowaną przez najmłodszych ze zwycięskiej biblioteki. Ponadto zwycięzcy oraz członkowie ekip, które uplasowały się na II i III miejscu otrzymają bezpłatny dostęp do kursu Funenglish.pl na własny, domowy użytek!

 

Trzy najlepsze biblioteki otrzymają w nagrodę komputer ufundowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego!

 

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane zgłoszenia! Mamy nadzieję, że wspólna praca nad stworzeniem gry była dla dzieci oraz bibliotekarzy szansą na wspólne, kreatywne spędzenie czasu w bibliotece! Zapraszamy do dalszego odkrywania języka angielskiego oraz multimedialnej nauki i zabawy z e-kursem FunEnglish.pl! 

Pozdrawiamy,

Funmedia

FRSI